Clan Asg

Opis forum

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2010-08-19 12:05:50

ziomalxd

Administrator

Zarejestrowany: 2010-08-19
Posty: 7
Punktów :   

Historia clanu Asg

Korzenie Airsoft'u sięgają przełomu lat 70-tych i 80-tych, kiedy to Japońscy producenci szukając alternatywy dla broni palnej, której posiadanie było wówczas w Japonii zakazane, wymyślili nieszkodliwe dla ludzi repliki realnej broni, pozwalające na doskonalenie umiejętności strzeleckich. W tym samym czasie Airsoft pojawił się w Stanach Zjednoczonych jako SoftAir. W kolejnych latach Airsoft rozprzestrzenił się w krajach Azjatyckich (takich jak: Hong Kong, Korea, Tajwan, Filipiny), a w połowie lat 90-tych dotarł do Europy i Ameryki Północnej. W ciągu 3 lat zjawisko to uległo dynamicznemu rozwojowi. Wraz ze wzrostem popularności tego sportu, hobbyści zaczęli organizować spotkania tzw. "combaty". Na szczególną uwagę zasługuje historia ewolucji broni i technologii stosowanych w ASG.

Pierwszym wymyślonym rodzajem replik były pistolety sprężynowe, które strzelały plastikowymi kulkami o średnicy 6mm. Są one używane po dziś dzień. Zastosowany w nich mechanizm sprężynowy, wypychający kulkę stał, się podstawą do budowania kolejnych replik. W sprężynowych pistoletach (znanych również jako pompki) kulkę wypycha ciśnienie wytworzone dzięki tłokowi pchanemu silną sprężyną. Ładowanie do strzału następuje poprzez ręczne naciągnięcie sprężyny, czyli pociągnięcie zamka. Modele te posiadają możliwość strzelania tylko i wyłącznie ogniem pojedynczym. Dużą niedogodnością jest konieczność ich przeładowywania po każdym oddanym strzale. Zasięg większości z nich jest mniejszy od modeli innych klas.

Pierwsze repliki były niskiej jakości, lufy miały nierówne średnice i niewystarczającą gładkość, a źle skonstruowane mechanizmy wytwarzały słabe ciśnienie. W następstwie tych niedociągnięć lecąca kulka miała nierówna trajektorię lotu, słaby zasięg i celność. Ponadto wiele rodzajów sprężynowych pistoletów sprzedawanych, jako pierwsze w USA, przez firmę Daisy wymagało pojedynczego ładowania kulek do magazynku przed każdym strzałem. Ciężko było je szybko i sprawnie przeładować. Z czasem wymyślono magazynki ze sprężyną umożliwiającą umieszczenie większej ilości kulek w magazynku. Jednakże firma Daisy zaprzestała działalności we wczesnych latach 80-tych i pistolety te nie trafiły do sprzedaży.

W połowie lat 80-tych SoftAir zaczął zanikać w USA, natomiast sprzedaż w krajach Azjatyckich zaczęła gwałtownie rosnąć. Szybko znaleźli się entuzjaści, którzy nie mogąc posiadać prawdziwej broni zainwestowali w ASG. Zaczęto wprowadzać do pistoletów różne modyfikacje, poprawiające ich jakość. Zaczęto je gwintować, tak, aby mogły działać przy kombinacji większych tłoków i cylindrów oraz dłuższych luf. Dało to w rezultacie lepsze osiągi, prędkość wylotowa kulki zwiększyła się do ok. 62-78 m/s, polepszył się zasięg i celność. W konsekwencji znacznie powiększył się asortyment pistoletów na rynku i wzrosła funkcjonalność oraz jakość dostępnych produktów. Dzięki temu spotkania maniaków zaczęły mieć coraz większy sens i stawały się coraz popularniejsze.

Kolejnym, milowym krokiem w rozwoju Airsoft'u stało się wynalezienie sytemu ruchomego zamka (blow-back). Pistolety, zasilane specjalnym gazem, przyczyniły się do zwiększenia realizmu w ASG. Kulkę wyrzuca w nich gaz, zgromadzony w specjalnym zbiorniku (najczęściej znajduje się on w magazynku). Gaz ten ładowany jest poprzez zawór (podobny do tych stosowanych w zapalniczkach). Nie trzeba ich przeładowywać po każdym oddanym strzale. "Gaziaki" typu Blow-Back, posiadając dodatkowy zawór gazu z ujściem na zamek. Dzięki niemu przy każdym oddawanym strzale zamek odskakuje do tyłu podobnie jak w broni palnej. Wadą gazu okazało się pogorszenie jakości działania pistoletu lub jego brak przy niskiej temperaturze.

Pistolety na gaz szybko znalazły wielu wielbicieli ze względu na łatwość użytkowania, niewielkie rozmiary, prędkość wystrzału, zasięg i celność. W pierwszych modelach zastosowano duże, niewygodne, zbiorniki gazu, połączone z pistoletem za pomocą gumowych wężyków. "Gaziaki" umożliwiły stosowanie nowych scenariuszy i technik na polu walki. Po dziś dzień mają one wciąż swoich fanów.

W kolejnych latach nowinki technologiczne ASG zaczęły zalewać Azjatycki rynek. Stworzenie systemu Hop-up w gazowych pistoletach zwiększyło ich zasięg efektywny, przy zachowaniu takiej samej prędkości wylotowej kulki i celności. Hop-up szybko przyjął się w ASG i dziś jest on umieszczany niemal w każdej replice. Dzięki niemu wystrzelona kulka, podobnie jak w przypadku lufy gwintowanej, wprowadzona zostaje w ruch rotacyjny, którego efektem jest zwiększony zasięg i lepsza celność. Zazwyczaj rolę Hop-up'a pełni specjalna uszczelka, umieszczona w lufie, która podkręca kulkę tak, aby leciała ona do góry. Funkcjonalność i łatwość użytkowania pistoletów również zwiększyła się, gdy zaczęto zmniejszać pojemniki z gazem i umieszczać je w magazynkach. Niektóre modele mają łatwo regulowany Hop-up.

Następnym przełomem technologicznym Airsoft'u okazał się AEG (Auto-Electric Gun). W połowie lat 90-tych zaczęto produkować nowatorskie repliki karabinów i pistoletów maszynowych. Wyglądem zbliżone do pistoletów sprężynowych, lecz zamiast ręcznego naciągania sprężyny zastosowano w nich silnik elektryczny, który naciąga sprężynę z dużą mocą i częstotliwością. Mechanizmy zasilane są akumulatorkami. Dzięki tym technologiom możliwe stało się wprowadzenie przełącznika trybu strzału na pojedynczy lub serię, co stanowiło kolejny krok zwiększający realizm w ASG. Repliki te wyglądem zaczęły coraz bardziej przypominać oryginalną broń. Elektryka ze względu na dużą ilość mechanizmów i sporą baterię została zastosowana przede wszystkim w dużych karabinach.

Gdy AEG'i pojawiły się na rynku, wiele fabryk replik zaczęło kopiować ich wygląd i mechanizmy, wprowadzając nowsze modele. Zyskały one przewagę nad sprężynowymi i gazowymi poprzednikami, dzięki większemu zasięgowi, lepszej celności, prędkości wylotowej kulki, możliwości strzelania ogniem ciągłym, a przede wszystkim dzięki prostocie obsługi. Udogodnieniem stała się zwiększona pojemność magazynków (do 50 kulek, a w wersjach Hi-cup nawet do 500 kulek). Bateria, wystarczająca na kilka godzin akcji i pojemny magazynek pozwoliły uniknąć problemów z częstą potrzebą ładowania kulek oraz gazu. Dziś porządny AEG jest marzeniem każdego maniaka. Dzięki realizmowi, jakości, funkcjonalności, odporności na warunki zewnętrzne (np. niskie temperatury) oraz szybkości stał się potężną konkurencją dla "gazików" i "pompek. W chwili obecnej na światowe rynki zaczyna wchodzić pierwszy mały pistolet AEG  Glock 18C. Zastosowany w nim, nowatorski mikro Gear Box pozwolił na zmieszczenie skomplikowanych mechanizmów AEG'a w tak małym pistolecie. Jest to kolejny postęp w dziedzinie replik broni ASG.

W Polsce Airsoft jest stosunkowo nowym i mało popularnym hobby. Jego początki datują się na drugą połowę lat 90-tych, kiedy to w sklepach z zabawkami zaczęły się pojawiać pistoleciki na kulki o średnicy 6 mm. Jakość ich wykonania pozostawiała wiele do życzenia, głównie bawiły się takimi pistolecikami dzieci na podwórkach. Ludzie interesujący się militariami potrzebowali czegoś bardziej realnego. Zaczęto do Polski sprowadzać coraz lepsze repliki z Azji. W 2001 roku powstał największy polski portal internetowy o ASG www.wmasg.pl i od tego czasu obserwuje się ciągły wzrost zainteresowania tym hobby. Cotygodniowe rozgrywki stają się tradycją w każdym większym mieście, a kilka krotnie w roku organizowane są zloty, na które przyjeżdża coraz więcej chętnych.

Z roku na rok Airsoft zyskuje coraz większa popularność na całym świecie. Ponieważ wzrasta zapotrzebowanie i wymagania maniaków, powstają nowe, wciąż ulepszane repliki broni. Odbywa się coraz więcej, profesjonalnie organizowanych zlotów na całym świecie. Maniacy, pragnąc odwzorowywać realną wojnę korzystają nie tylko z replik, ale też z ubrań i akcesoriów militarnych, które każdemu pozwalają wczuć się w niepowtarzalny klimat zabawy. Airsoft zaczyna stanowić poważną konkurencję dla paintballu, ponieważ jest bardziej realny, a przy tym mniej bolesny i kosztowny.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tspol.pun.pl www.mohuni61.pun.pl www.grupa-niepokonanych.pun.pl www.zm.pun.pl www.zajava.pun.pl